2013. május 26., vasárnap

Tajga





                                                                               Tajga



 

A tajga földrajzi elhelyezkedése



Alaszkai tajga






Fenyőfák az alaszkai tajgán


tajga

Tajga Mongóliában

Tajgás terület






Oroszországi tajga



Tajga

Tajga



Szibériai tigris a tajgán



http://dsc.discovery.com/tv-shows/other-shows/videos/assignment-discovery-shorts-iii-biomes-taiga.htm A tajgáról video



http://vimeo.com/14622015 Itt egy másik video a tajgáról





Tajga: A tajga a nevét is viselő éghajlati öv, döntően nagyon kis fajszámú  tűlevelű erdő. Azokban a földtörténeti  korokban, mikor a Bering-földhíd összekötötte Alaszkát és Kelet-Szibériát , számos állat- és növényfaj kölcsönösen megtelepedett a két szárazföldi részen, és hatalmas életközösséget hoztak létre. A tajga talajiban többnyire kevés a tápanyag, a talaj nem termékeny. A talaj A szintje vékony, és a mérsékelt övi lombhullató erdőkben megszokottnál kevesebb benne a humusz.







   




Pénteki Földrajz óra :)



                                                                            2013.05.24.




Az órát egy számonkéréssel kezdtük a talaj című leckéből. A feladat 10 db kérdésből állt, lehetett választani, hogy lapon vagy gépen írjuk meg. Én az utóbbit választottam. Tanár Úr elmagyarázta azt, hogy ha valaki nem csinálja meg az összes feladatot, akkor kap rá pontot, aki megcsinálja az összeset, az pedig jegyet kap. Én kiválasztottam öt kérdést, és azokra adtam meg a választ, utána elküldtem a Tanár Úr e-mail címére. Az óra következő perceiben  a Föld éghajlatairól esett szó. Számomra nagyon érdekes volt, hogy megtanultam ezeket, mert ha elutazom pl: Olaszországba vagy Horvátországba, akkor tudom, hogy milyen éghajlaton vagyok. :)


Ezen az órán is élveztem mindent örülök, hogy ilyen érdekes részt veszünk Földrajzból. :)

2013. május 21., kedd

Mai Földrajz óra :)




                                                                               2013.05.21.




A mai órán megkaptuk a témazárókat, amiket még múlt hét keddén írtunk meg, és mindenki saját maga állított össze. Mindenkinek 5-ös lett kivéve két embert. Az egyik osztálytársuk nem írt múlt héten dolgozatot, ezért ma írta meg. Mivel nem csinált magának témazárót így a Tanár Úr által kapotatt kapta meg. Az óra következő felében egyéni munkát kaptunk. A Google-Drive-ban voltak az órai munkák, mindenkinek külön feladatot adott Tanár Úr. Az én feladatom volt a : kilúgozás ellentéte és a vörösföld jellemzői, előfordulása, színe, humusztartalma és képeket gyűjteni róla az interneten. Házi feladatunk, ezeket befejezni, aki nincs kész velük, megcsinálni a két sulinetes tesztet gyakorlásra + megtanulni a táblázatban lévőket és a 10 kérdésre adott választ, mert órai számon kérés lesz belőlük pénteken.

 
Ez az óra is kellemesen telt számomra, mert sok új információt szerezhettem, a vörösföldről és a kilúgozás ellentéteiről. Számomra minden érthető volt.

2013. május 14., kedd

Mai Föci óra




                                                                                2013.05.14.


A mai órán megírtuk a témazárókat, amit saját magunk készítettünk  Tanár Úr természetesen megadta a szempontokat, hogy mi alapján dolgozzunk, meg még egyéb feladatokat is szabott ránk. Például: beküldési határidő, hova küldhetjük el ha végeztünk stb. Tanár úr azt is említette tegnap, hogyha valaki nem készíti el, akkor ő fogja összeállítani, ami sokkal nehezebb lesz. Ez természetesen rám nem vonatkozott, mert én ugye megcsináltam magamnak. A dolgozat közben videokat kaptunk az Edmodora a monszunról, a tajgáról, a tundráról, a szavannáról és a szaharáról.

    Ezzel neki is vágtunk a következő tananyagnak...                                                                                                                     

2013. május 9., csütörtök

Keddi Föci óra




                                                                              2013.05.07.





A mai órán beszélgettünk a Skydiriveról, hogy milyen mappák vannak benne és hogyan tötlhetjük fel oda a házi feladatot témazárókat stb. Tanár úr ott osztja meg a házi feladatot is. Szó esett a pénteki topográfiáról, ami szintén nem jegyre, hanem pontokért megy Európa vizeiből. Beszélgettünk a témazáróról, amit jövő kedden írunk. Kivételesen nem a Tanár úr készíti el nekünk, hanem mi saját magunk, természetesen megadta Tanár úr a szempontokat, hogy mi legyen benne, ha kész vagyunk vele akkor a Skydivebe kell föltöltenünk, mindezt vasárnap éjfélig. Az óra második felében két prezentációt láthattunk: a folyókból és a tavakból.
Az első előadás nagyon elnyerte a tetszésemet, mert szerintem nagyon érdekes volt és szép képek voltak benne. A második előadást azt én tartottam a tavakból, szerintem jól sikerült, büszke is voltam magamra. :)

     Ez az óra ismét kellemesen telt számomra, mert érdekes információkhoz juthattam.

2013. május 6., hétfő

Magyarország felszíni és felszín alatti vizei




                                                        Magyarország felszíni és felszín alatti vizei


A víz minden élet meghatározója, Földünkön többféle formában megtalálható.
Magyarország területén a vízeloszlás a felszínen, illetve a felszín alatt nem egyenletes. Időben és térben egyaránt változékonyságot mutat. A mai civilizáció sok mindenben megváltoztatta a vizek természetes létezési formáit. Tulajdonképpen rövid távú emberi érdekek szerint használjuk ki a Föld egyik legnagyobb kincsét. Mocsarakat csapolunk le, folyók ártereit változtatjuk vagy szüntetjük meg, különféle szennyeződéseket bocsátunk a vizekbe (műanyagok, mérgező anyagok). Ezzel nemcsak a felszíni, de sok esetben a felszín alatti vizeket is tönkretesszük.
Magyarország adottságai vízellátottság szempontjából kedvezőek lennének. El kell érnünk, hogy képesek legyünk az ökológiai szempontok érvényesítésére.

2013. május 4., szombat

Keddi Földrajz óra



                                                                              2013.04.30.




A mai órán szó esett a tanulási naplóról, sokan még mindig nem készítettek blogot. Tanár Úr kitalálta, hogy, akinek nincs blogja az Wordbe megírhatja. A Skydrive nevezetű programban létre hozhat egy mappát és oda  beteheti , vagy egy lapon megírhatja a tanulási naplót és beadhatja a Tanár Úrnak. A következő percekben láthattunk két prezentációt is. Az egyik az elmaradt még a pénteki óráról, a másik viszont mára volt időzítve. Az első előadás a jég felszínformáló erejéről szólt, ami egy Prezi nevű programmal készült. Sok volt benne a kép, tetszett, ötletes volt. A másik prezentációban a felszín alatti vizekről esett szó, ami Power Pointos alkotó munka volt. Nekem sokkal jobban tetszett a második előadás,  bár az elején kicsit sok volt az információ, a többi részben szép, személetes képek voltak, és jól, érthető volt a magyarázat.

   A mai földrajz óra is érdekes volt , kár, hogy elmaradt a pénteki föcink, mert biztos, akkor is figyelemre méltó prezentációkat láthattunk volna :)

2013. május 1., szerda

Fjordok



                                                                               Fjordok




A Geiranger fjord






A Sogne fjord



Szép kép egy fjordról






Ismét egy gyönyörű kép egy norvég fjordról



Naplemente Sermilik-fjord-Grönland

Naplemente a Sermilik fjordnál Grönlandon




A Saguenay fjord





A College fjord




A Skjomen fjord


http://www.youtube.com/watch?v=GkFYVdYClaA  Egy norvég  fjordról video

http://www.youtube.com/watch?v=C43mB-3xJfs   Norvégia fjordjai video

                                                 
 Fjord: a fjordok olyan völgyek amelyeket a gleccserek a tenger szintje alá mélyítették s a jég elolvadása után benyomult a tenger. A fjordok tipikus jellemzői: keskeny tengeröblök; a glaciális erózió által kialakított fenekük mélyen a tenger szintje alatt van ( így nagyobb merülésű hajók számára is megközelíthetőek ); meredek sziklafalak övezik őket, amelyek a tengerszint alatt is folytatódnak; középső és felső részük mélyebb, mint a tengerhez közelebb eső; valamint összeköttetésben állnak a nyílt tengerrel.